Lazer Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi; Cildimiz tüm organlarımızı dış dünyaya karşı koruyan bir örtüdür. Bu örtü sanılanın aksine dinamiktir. Derimiz sürekli kendini yenileyen bir organdır. Derimizi bir arada tutan bazı yapılar vardır. Bu yapıların en önemlisi bir inşaatın demir örgüsü gibi çalışan iğsi yapılardı. Bu iğsi yapılar kollojen ve elatsin adı verilen proteinlerden oluşmuştur. Bu iğsi proteinlerin yapısı sayesinde cilt esnek bir yapıdır.

Cildimiz azda olsa esneyip eski haline gelebilen bir organımızdır. Buna en güzel örnek kilo alma durumudur. Kilo alınca cilt esner ve gerilir. Kilo verince toparlanır. Gebelik buna başka bir örnektir. Bu proteinden oluşan iğsi yapı örümcek ağına benzer. Üç boyutlu her yana dağılır. Cildi sıkı bir zırh gibi tutar. Cildimiz dış etkenlere karşı vücudu koruyan güçlü bir bariyerdir.

Cilt çatlakları biraz cildin gerilmesi, biraz hormonsal değişimler ve birazda genetik yatkınlık nedeniyle oluşur. Hormonsal değişimin baskın olduğu hamilelik döneminde cilt çatlakları gözlenebilirler. Hızlı kilo alıp verme zamanlarında, ergenlikte çatlak oluşumu görülür. Erkeklerde nadiren çatlak oluşumu gözlenir. Bazı kimselerde genetik yatkınlık olabilir. Yukarıdaki bahsettiğimiz ağsı yapı bozulur. Ağsı yapının bozulduğu alanlar ciltte çatlak dediğimiz yapılar olarak dışarıdan gözlenir.

Lazerle Çatlak Tedavisi öncesi
Lazerle Çatlak Tedavisi öncesi

Bu ağsı yapıyı tamir etmek tam olarak eski haline getirmek güçtür. Çatlaklar vücudumuzda en çok karın ve bacaklarda gözlenmektedir. Sırt daha az gözlenen diğer bölgedir. Çatlaklar ilk oluşluğunda kırmızı ve mor renklidir. Aylar içinde renkleri açılır. Gri renk alırlar. Eski çatlaklar ise sedef renklidir.

Lazer ile çatlak tedavisi sonuçları çok yüz güldürücüdür. Fraksiyonel lazer çatlak tedavisinde kullanılır. Bizim önerimiz karbondioksit fraksiyonel lazerdir. Bunun nedeni cildin derinine kadar inebilme olanağıdır. Bu sayede tüm katlarda istenen etki oluşturulur.

Lazerle çatlak tedavisinde amaç cildin iğsi yapısının tekrar oluşumunu sağlamaktır. Lazerle buharlaştırılan alanları yeni ve iğsi yapıdan zengin doku doldurur. Bu sayede iyileşme sağlanır. Ayrıca çatlak alanı daralır bu sayede görünüm daha fazla düzelir. Çatlakların durumuna göre 1-6 seans kadar yapılabilir. Birçok kişide bir seans bile yeterli çözüm sağlamaktadır. Seans aralıkları bir aydır. Bronz tende uygulanmaz. Güneşin olmadığı kış ve sonbahar zamanı bu uygulamalar için ideal zamandır.

Lazerle Çatlak Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir