Aşırı Tüylenme ve Nedenleri

Aşırı Tüylenme ve Nedenleri; Genetik nedenlerle oluşmuş olan tüylenme bir hastalık değildir. Fakat genetik olarak bulunmaması gereken vücut bölgelerinde oluyorsa tedavi gerektirebilir. Bu tür tedavilerinizi uzman doktorlara yaptırmalısınız. Aşırı tüy oluşumu tedavi edilse bile kalan tüyler için epilasyon yöntemlerinden birini seçmek gerekebilir. Günümüzde en etkili epilasyon türü lazer epilasyondur. Lazer epilasyon merkezlerinde istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Genellikle erkek tipi tüy oluşumu  bazı hastalıklardan sonra oluşur. Erkek tipi kıl oluşumu ya da kıllanma daha çok hormonsal bir bozukluğun işaretidir. Kadınlarda özellikle yüzde, boyunda, bıyık bölgesinde gözlenen kıllanma bu türdendir. Bu durumun daha ileri ki aşaması karın ve göğüste tüylerin görülmesidir. Bir sonraki aşama olan en ileri aşamada ise tüylenme omuz ve sırtta gözlenir. Bu en ileri aşamadır ve ciddi hormonsal problemi gösterir. Her durumda mutlaka ciddi inceleme gerekir. Basit bir tüylenme olarak görülmemelidir.

Aşırı Tüylenme
Aşırı Tüylenme

Genetik nedenlere bağlı kıllanma daha çok bacak ve kollarda gözlenir. Bu durumun araştırılması gerekmez. Doğrudan epilasyon yöntemi kullanmak en doğru yaklaşım olur. Bizim önerimiz lazer epilasyon yönündedir. Kalıcı olarak kıl köklerini tahrip eden bir yöntemdir. Alexandrite ve diode lazerler dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen epilasyon lazerleridir.

İstenmeyen tüyler birçok kadın ve erkeğin ortak sorunudur.  Işık temelli epilasyon sistemleri bu alanda önemli gelişmeler sağlamıştır. Lazer epilasyon ve Ipl sistemleri son 20 yılda epilasyon için otoritelerden onay alıp kullanılmaya başlamıştır. Bu yöntemleri sitemizde ilgili sayfalarda detaylarıyla ele alacağız. Öncelikle genel bilgiler vererek konuya başlayalım.

Tüylenme Nedir?

Vücuttaki istenmeyen tüylerdeki artış genetik olabileceği gibi hormonsal bozuklulardan da kaynaklanabilir. Aşırı tüy artışı hipertrikoz ve hirsutizm olarak sınıflanır.

Hipertrikozis

Tüylenmedeki artış genetik ya da ilaçlara, hormonlara, hormon salgılayan tümörlere, metabolik hastalıklara, beslenme bozukluklarına bağlı olabilir.

Hirsutizm

Kadınlarda görülür. Kadında erkek tipi tüy oluşumu yani kıllanma gözlenir. Bıyık ve sakal gibi erkeklere özgü tüyler kadında gözlenir. Göğüs, karın ve sırtta istenmeyen bölgelerde tüyler gözlenir. Bu duruma hirsutizm denir. Hirsutizm genetik, polikistik over, hormonsal, ilaçlara bağlı, tümörlere bağlı olarak gelişebilir.

Aşırı Tüylenme ve Nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir