Epilasyon

Epilasyon insanlık tarihi kadar uzun geçmişi olan yöntemlerden biridir. Bu uygulamaları ilk çağlarda ilkel aletlerle yapılmaya çalışılmış. Vücuttaki tüylerin azaltılması isteği eski ilkel zamanlarda bile vardı. Bu dönemlerde tüyleri azaltmak için en çok kullanılan yöntemler mekanik yöntemlerdi. İlk uygulamaların jilet benzeri keskin aletlerle yapıldığını görmekteyiz. Bu keskin aletlerin kullanımına mağara döneminde bile rastlanmaktadır.

Eski Yöntemler

Tüylerin yolunması başka bir uygulama olarak ilk çağlarda karşımıza çıkar. Yolma işlemini geniş yüzeylere uygulayarak büyük alanlardaki tüyleri hızla yok etmek için “ağda” yöntemi geliştirildi. Bu yöntem günümüzde de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Yine günümüzün teknolojik gelişmesi sayesinde epilasyon yapan makineler icat edildi. Bunlara “epilatör” adını veriyoruz. Ağdanın yaptığı işlemi makine yardımı ile cilt yüzeyinde yapan bu cihazların yani epilatörlerin birçok çeşidi piyasada mevcuttur.

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Kimya alanında gelişmeler sayesinde ilaçlar ve kremler üretildi.  Kremler ile insanlar kılları tüyleri kalıcı ve tamamen yok etmeye çalıştılar. Bu amaçla kremler geliştirmeye çalıştılar. Günümüzde kullanılan kremler henüz kalıcı etki sağlayamamaktadır. Fakat geçici tüy azalması sağlayabilmektedirler. Bazı reklamlarda öne sürülenin tersine kalıcı tüy azalması sağlayan herhangi bir krem ya da solüsyon henüz icat edilmemiştir. Bunlar daha çok reklam amaçlı çıkışlardır. Görüldüğü üzere kullanılan yukarıdaki tüm yöntemler geçici çözüm sağlar. Tam kılsızlık süreleri çok kısadır. Daha uzun ve kalıcı etki sağlayan yöntemler bulunmaya çalışılmıştır. Teknolojinin gelişimi bugün kalıcı etki olanaklı hale getirmiştir.

Yeni Yöntemler

Teknolojik epilasyon yöntemleri bir başka deyişle çağdaş yöntemler iki tanedir. Bunlar iğneli ve lazer epilasyon yöntemleridir. İğneli yöntem kıl köküne batırılan iğnelerle yapılır. İğne ile kılı üreten kök hücreleri yakılarak yok edilir. Kullanılan enerji elektrik enerjisidir. Diğer yöntem ise lazerli yöntemdir. Lazer yönteminde ise kıl köklerini yakma aracı lazer enerjisidir. İğneli yöntem yapan kişiye çok bağlıdır. Uzun sürer. Geniş alanlara uygulanamaz. Bu nedenle pratik değildir. Günümüzde iğneli epilasyon sadece beyaz ve sarı kılların giderilmesi için kullanılıyor. Lazer ise kalıcı epilasyon sağlayan günümüzdeki en iyi yöntemdir. Lazer her seansta geniş alanlara uygulanabilir. Seans süreleri çok kısadır. İşlem yapana bağlı değildir. Lazer teknisyenleri kısa bir eğitimle lazer uygulayabilir hale gelebilmektedir. İşte tüm bu nedenlerle lazer kalıcı bir yöntem olarak altın standart hale gelmiştir.

Epilasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir