Lazer Epilasyon İçin Kullanılan Lazerler ve Tipleri

Lazer Epilasyon için Kullanılan Lazerler; Lazer epilasyon için hangi lazerler kullanılıyor sorusunun yanıtı aslında basittir. Lazer epilasyon için kullanılan lazer tipleri kıl köküne etki edebilen lazerlerdir. Dünyada  bu iş için kullanılan lazer çeşitleri sınırlıdır. Fakat bu lazer tiplerinin birçok fabrika tarafından üretilen farklı farklı markaları mevcuttur. Bu yüzden sanki çok fazla lazer çeşidi varmış gibi algılanmaktadır. Bugün lazer epilasyon amacıyla kullanılan 4 tip lazer vardır. Bu lazer tiplerinden günümüzde en çok tutulan lazerler diode ve nd yag lazerlerdir.

Lazer Epilasyon İçin Kullanılan Lazerler
Lazer Epilasyon İçin Kullanılan Lazerler

Ruby Lazer

Diğer iki tip lazer bir takım yan etkiler ve etkisizlikle nedeniyle terk edilmeye başlamıştır. Örneğin ruby lazer melanin tarafından en itiyi tutulan lazerdir. Melanin tarafından yoğun tutulması aslında lazer epilasyon için istenilen bir şeydir. Fakat melanin ciltte de vardır. Bu yoğun melanin tarafından tutulma doğal olarak cildi geçerken lazerin cilt tarafından fazla emilmesine neden olur. Ciiltte fazla emilen lazer enerjisi cildi yakabilir. Bu nedenle ciltte istenmeyen lekeler ve yanıklar oluşabilir. İşte bu yan etkilerinin sıklığından dolay ruby lazer tipi yavaş yavaş terk edilmiştir.

Nd Yag Lazer

Diğeri ise nd yag lazerdir. Bu lazerde tam tersine melanin tarafından en az tutulan lazerdir. Fakat diğer lazerlere göre daha derine inerek kıl kökünde yoğunlaşabilir. Melanince iyi tutulmaması etkinliği sınırlı kılar. Ayrıca ciltte derine inmesi sinir sistemine yaklaşması ağrıyı arttırır.

Diode Lazer

Bu sebeplerle kullanışlı iki lazer kalmaktadır. Bunlardan bizim en çok tercih ettiğimiz lazer tipi diode lazerlerdir. Diode lazer hem yeterince derine iner hemde melanin tarafından yeterli tutulur. Buda diode lazerin diğer lazerlerden daha üstün olmasına neden olmaktadır.

Alexandrite Lazer

Alexandrite lazerde etkili bir lazerdir. Fakat melanin tarafından fazla tutulur. Bu lazerde koyu tenlilerde bu nedenle kullanılamaz. Kullanılırsa ruby lazer gibi istenmeyen  yan etkilere neden olabilir. Alexandrite lazer yüz bölgesi gibi ince tüylerin olduğu bölgelerde tüylenme artışına neden olabilir. Bunun nedeni bilinmemektedir.

Bu iki lazerinde ülkemizde kullanılan ve ithal edilmiş oldukça fazla sayıda farklı markası vardır. Bizim kullandığımız lazerler Amerikan orjinlidir. Ayrıca kullandığımız markaların FDA onayları bulunmaktadır.

Ruby, alexandrite, diode ve lazer olmasa bile kullanılan ıpl sistemleri FDA tarafından onay almış sistemlerdir.

Lazer epilasyon için en iyi aday açık cilt tipi olup koyu kıllara sahip kişilerdir. Açık cilt tipi lazeri yakalamaz tüm enerji koyu kıllar tarafından yakalanır. Lazer epilasyonu bu kişilerde en etkilidir. Hızlı sonuç alınır. Diode lazerler koyu cilt tiplerinde kullanılabilen lazerlerdir.

 

Lazer Epilasyon İçin Kullanılan Lazerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir