Lazer Epilasyon Zararları

Lazer Epilasyonun Zararları Var Mı? Lazer epilasyon yaptıranların tümünün aklına haklı olarak cildim lazerden zarar görür mü? Lazer epilasyon sonrası yanık olur mu? Lazer epilasyondan sonra iz ya da leke kalır mı? Sorusu gelmektedir. Hatta lazer epilasyon sonrası kanser ya da başka kötü huylu bir hastalığa yakalanır mıyım sorusu akla gelebilir. Tüm bu sorulara lazer epilasyon zararları başlığı altında yanıt vermeye çalışalım. En çok sorulan sorulardan başlayarak tek tek soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Cildin lazer epilasyondan zarar görmesi yani kalıcı etki oluşturacak bir hasar teorik olarak oluşmamalıdır. Bunun nedeni biraz teknik bir konudur. Şöyle ki; lazer epilasyon için kullanılan lazer ışınları sadece siyah melanin pigmenti tarafından tutulur. Cildimizde melanin yoğun olarak kıl yapısında bulunmaktadır. Fakat az miktarda da olsa ciltte de melanin bulunur. Cilde melanin rengini verir. Melanin yoğun ciltler de lazer ışığını tutabilir.

Lazer Epilasyon Zararları

Cilt ne kadar koyu ise lazer ışığı o kadar cilt tarafından tutulabilir. Özetle şunu söyleyebiliriz lazer ışığı açık ciltler tarafından neredeyse hiç tutulmaz bu nedenle açık cilt rengine sahip kişilerde lazer epilasyon oldukça güvenlidir. Fakat koyu ciltler için risk söz konusudur. Bu nedenle profesyonel kuruluşlarda koyu ciltlere melanin tarafından daha az tutulan diode lazer ile uygulama yapılır. Birde lazerin atım zamanları uzatılarak koyu renk cilt korunur.

Ayrıca çok koyu ciltlerde lazer epilasyon uygulamasından sonra çok aktif iyi bir soğutma yapılmalıdır. Böylece cilt lazerden zarar görmez. Ayrıca hiçbir lazer cildin bronz olduğu dönemde uygulanmamalıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Yanık

Lazer epilasyon sonrası su toplaması ve yanıklar görülebilir. Bunun birkaç nedeni vardır. Birincisi ciltte fark edilmeyen bronzluk durumudur. Bronz ciltlerde fark edilmeden yüksek doz lazer uygulanırsa ya da melanine fazla bağlanan alexandrite lazer uygulaması yapılırsa maalesef su toplanması veya yanık oluşabilir. Böyle bir durum Fark edilir edilmez lazer sonrası buz uygulanmalı ve reaksiyon minimuma indirilmelidir. Krem ve nemlendiricilerle cilt desteklenmeli ve günlük kontrollerle takip edilmelidir.

Fakat yanık bile olsa panik yapmayınız. Bunun nedeni lazer sonrası oluşacak çoğu problem gibi yanıklarda doğru yönetilirse hiçbir sorun olmadan ve iz kalmadan iyileşir. Yanık oluşumunun bir başka nedeni de  çok koyu ciltlere alexandrite lazer uygulanmasıdır.

Bazen yanık gibi gözüken bir reaksiyon olan kahve renkli kabuklanma oluşabilir. Kahve renkli kabuklanma genelde çok kısa süre sonra nemlendiricilerle geçecektir. İlk görünüş rahatsız edici olsa da canınızı sıkmayın. Kabuklar bir haftada dökülür. Çoğunlukla hiç bir iz kalmadan iyileşir.

Nadiren yanık veya kabuklanma sonrasında ciltte leke kalabilir. Lekeler koyulaşma ya da cilt renginde açılma şeklindedir. Bu lekeler genellikle 6 ay içinde kendiliğinden geçer. Bazen bir yıla kadar uzayabilir. Kremler veya karbondioksit fraksiyonel lazer bu lekelerin tedavisinde kullanılabilir.

Lazer epilasyon zararları için en çok kaygı duyulanlardan biride acaba ilerde bilinmeyen bir hastalığa neden olup olmayacağıdır. Özellikle koltuk altı lazer epilasyon sonrası veya kasık bölgesinde yan etki olur mu? Koltuk altı lenf bezlerine zararı var mı? Ya da yumurtalıklara zarar verip kısırlık yapar mı? Gibi sorularla karşılaşıyoruz. Böyle bir etkinin olamayacağını söyleyebiliriz.

Birincisi lazer epilasyon nerdeyse 18 yıldır kullanılıyor. Bu zamana kadar böyle bir durum bildirilmedi. İkincisi ise lazer epilasyonda cilt altına bile inmeyen ışınlar kullanılmaktadır. Ayrıca lazer epilasyonda kullanılan ışınlar yada ışık iyonize edici ışın içermez. Bir başka önemli destekte Amerikan FDA kuruluşunun lazer epilasyona izin vermiş olmasıdır. Bu günkü bilgiler ışığında lazer epilasyonun böyle bir yan etkisinin, zararının olmadığını söyleyebiliriz.

Lazer Epilasyon Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir