Lazer Nasıl Epilasyon Yapar?

Lazer nasıl epilasyon yapar? Bu makalemizde en çok sorulan ve merak edilen “lazer nasıl epilasyon yapar?” sorusuna yanıt vereceğiz. Oldukça teknolojik ve bilimsel dayanaklarla oluşturulmuş lazer cihazları ile lazer epilasyon yapılmaktadır. Profesyonel lazer merkezlerinde epilasyon için  lazer cihazları kullanılır. Nadiren Ipl cihazlarını kullanan merkezlerde vardır. Bizim tecrübelerimiz lazer cihazlarının daha etkili olduğu yönündedir.

Lazer cihazlarının epilasyon yapıcı etkisi seçicidir. Lazer sadece kıl köklerini etkileyecek şekilde tasarlanmıştır. Melanin maddesinin yoğun olduğu kıl köklerinde yoğunlaşır. Kıl köklerini etkilerken normal deriye etki etmez.

Birçok lazer cihazı lazer atışları sırasında cildi korumak için soğutucu cihazlarda kullanır. Bazı lazerler hava üflemeli, bazıları kriojen soğutma bazı lazerler ise başlıkta kontakt soğutma yapacak şekilde tasarlanmıştır.

Lazer Nasıl Epilasyon Yapar?
Lazer Nasıl Epilasyon Yapar?

Lazer cilde uygulandığında kıl kökünde bulunan melanin tarafında bağlanır. Lazer melaninin en yoğun olduğu kıl kökünde yoğunlaşır. Enerji burada ısıya dönüşür. Kıl kökü bu ısıyla yakılır. Kıl kökünde kılı oluşturan hücreler tahrip edilirse kalıcı epilasyon sağlanır.

Fakat bu bir seansta mümkün olamamaktadır. Bu nedenle epilasyon tekrarlayan seanslar şeklinde uygulanır. İğneli epilasyonda da mantık aslında aynıdır. İğne kıl köküne sokulur elektrik enerjisi verilir. Bu elektrik enerjisi kıl kökünde hasar oluşturur. Lazer epilasyonda elektrik enerjisi yerine lazer ışık enerjisi kullanılır.

Lazer En Çok Hangi Kıllara Etkilidir?

Lazer epilasyonun en etkili olduğu aşama kılların büyüme aşamasıdır. Bu aşamada kıl kökünde melanin yoğunluğu en fazladır. Ayrıca kıl köküne kılın en yakın olduğu temasta olduğu zaman dilimi anagen faz denilen büyüme evresidir. Büyüme evresinde olan kıl yüzdesi sınırlıdır. Büyüme evresine geçen kılları yakalamak için lazer epilasyon seansları 1-2 ayda bir tekrarlanmak zorundadır. Bir seansta tüm kılların etkilenmesi söz konusu olamamaktadır.

Şayet vücuttaki tüm kıllar anagen fazda olsa idi lazer epilasyon ile bir seansta kıllardan kurtulmak mümkün olurdu. Fakat malesef bu mümkün değildir. Lazer epilasyon bu nedenle iki ayda bir uygulanan bir prosedürdür. Lazer epilasyon yazın da uygulanabilir. Bronzlaşmadığınız sürece uygulamada bir sakınca yoktur.

Lazer epilasyonun kıl döngüsüne uygun olarak yapılması başarıyı arttırır. Bu nedenle yüz bölgesinde ayda bir seans uygulanırken, vücut bölgelerinde iki ayda bir yapılır. Ortalama altı seans yeterlidir. Her seansta %20 kıl azalması beklenen bir sonuçtur. Bazı kişi ve bazı bölgelerde bu azalma daha hızlı olabilir. Lazer epilasyon seansı sonrası yapılan kontrol seansı yanlış bir uygulamadır. Biz kontrol seansını önermiyoruz.

Lazer Epilasyon 

Lazer Nasıl Epilasyon Yapar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir