Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Nedenleri; Saçlar çeşitli nedenlerle dökülür. Bunlardan en sık gözlenen  nedenleri üzerinde duracağız. En çok bilinen saç dökülmesi erkek tipi dökülmedir. Eerkeklerde görülür. Erkek tipi dökülme yirmili yaşlardan itibaren görülür. 30’u yaşlarda sıklık artar. İleri yaşlara kadar saçlar dökülmeye devam eder. Genelde alın bölgesinde dökülme başlar. Geriye doğru ilerler. Bazen aynı anda veya bağımsız olarak tepe bölgesinde dökülme başlar. Genelde iki dökülme tipi birlikte başlar. Biz bu saç dökülme tipine androgenik yani kalıtsal erkek tipi saç dökülmesi diyoruz. Kalıtsal geçiş anne ve baba tarafından olabilir.

Erkek tipi ve androjenik tip dökülmenin sebebi hormonlardır. Testesteron hormonu işlev gördükten sonra parçalanır. Parçalanma esnasında ortaya çıkan yan ürünlerden biri DHT yani di hidro testesterondur. Bu yan ürün genetik olarak hassas reseptörleri olan kimselerde saçları döker. Erkeklerde bu hormon kadınlardan daha fazla üretilir. Bu nedenle erkeklerde saç daha fazla dökülme eğilimindedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri, saçlar neden dökülür?
Saç Dökülmesi Nedenleri, saçlar neden dökülür?

Kadınlarda ise saç dökülmeleri genelde tepeden başlar. Kadında dökülmenin başka hormonsal ve metabolik sebepleri olabilir.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Genetik ve hormonsal nedenlerden başka nedenlerde saçların dökülmesine neden olabilir. Ateşli ve ağır hastalıklar saç dökülme nedeni olabilir. Ciddi yaralanmalar ve geçirilen ağır ameliyatlar saçları dökebilir. Hızlı kilo kayıpları bir başka nedendir. Aşırı beslenme bozuklukları saçları dökebilir. Hamilelik hormonsal etkilerle birlikte nedenlerinden biridir. Kansızlık diye bilinen anemi dökülme nedeni olabilir. En sık gözlenen anemi tipi demir eksikliği anemisidir.

Yine önemli ağır bir hastalık olan kanser saç dökülmesi yapar. Kanserde kullanılan kemoterapi ilaçları saçları tamamen dökebilir. Tiroid bezinin bazı hastalıklarında saçlarda dökülme olur. Aşırı strese maruz kalan kimselerde gözlenebilir. Bazı yağ yakıcı ilaçlar, A vitamini ürünleri, bazen doğum kontrol hapları dökülme yapabilir.

Bazı sara ilaçları, tiroid bezi ilaçlarıda saçlarda dökülmeye neden olabilmektedir. Genetik dışındaki sebeplerle oluşan saç dökülmesi genelde geri dönüşlüdür. Yani etken ortadan kalktığında saçlar yeniden çıkabilir. Fakat genetik nedenlerle oluşanlarda bu dönüşüm olmaz. Bu tip dökülmesi olanlar saç ekimi işlemlerinden fayda görebilirler.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir